Derin Hizbullah

17 Ocak 2000 tarihinde İstanbul Beykoz’da yapılan Hizbullah operasyonu televizyonlardan canlı olarak yayınlandı. Kazılan her mezar ev, bulunan her ceset, domuz bağları, işkenceli sorgu kasetleri, Hizbullah’ı Türkiye gündeminin ilk sırasına yerleştirdi. Bir yıl sonra, 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır’da, ilin Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve beş meslektaşı aynı örgüt tarafından öldürüldü. Bu suikast, örgütün belini kırdıklarını iddia eden yetkililere çok sert bir tekzip oldu; aynı zamanda Hizbullah hakkındaki senaryoların daha da artıp karmaşıklaşmasına yol açtı. 
Bu süre boyunca her kafadan bir ses çıktı, bilgi eksikliğiyle enformasyon bolluğu ve dezenformasyon faaliyetleri elele gitti. Ne var ki, ister belli siyasal pozisyon ve manevralardan kaynaklansın, ister dehşet duygusundan uzaklaşmak, beladan uzak durmak için gösterilen bir refleks olsun, bu senaryoların gerçekten Hizbullah’ın ne olduğunu ve İslamcı şiddeti anlamakta hiç bir yararı yok. 
İşte Ruşen Çakır’ın farklı ve başarılı bir gazetecilikle ısrarla işaret edip görmemizi istediği budur. 1980 Sonrası İslami Hareket dizisinin ikinci kitabı olan Derin Hizbullah, örgütü başka odaklarla kurduğu "derin ilişkiler" temelinde değil, bizzat kendi derinliği içinde ele alıyor. Örgüt ve lideri Hüseyin Velioğlu hakkında gün ışığına çıkmamış bilgiler de içeren kitapta, Mısır, Cezayir, Afganistan gibi ülkelerde yaşananlardan hareket ederek dünyada ve Türkiye’de İslamcı şiddetin geleceği tartışılıyor. ...
Sayfa Sayısı: 224
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2001

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Derin Hizbullah

76,00 TL
ISBN / Barkod: 9789753423076
Yayınevi:: Metis Yayınları
Yazar: Ruşen Çakır
Stok Durumu:: Stokta var
Tedarik Süresi: Aynı Gün

Etiketler: Derin Hizbullah, 9789753423076, Kültür Kitapları, 9789753423076, Metis Yayınları

Yukarı