Frankensteın

Kaç tane kurgu karakter en sonunda yazından mitolojiye giden o büyük sıçramayı gerçekleştirmiştir; salt dile ait olan kaç tane yaratım, yazarlarının kendilerine özgü seslerinin ritminden çıkıp kolektif kültürel bilinç olarak adlandırılabilecek kavramın içine girmiştir? Don Quijote, Dracula, Sherlock Holmes, Alice (Harikalar Diyarında), Hans Christian Andersen'ın peri masallarındaki kimi karakterler... ve tabii Frankenstein'ın "canavarı".
-Joyce Carol Oates-

Frankenstein iki yüz yıl önce yazılmış bir bilimkurgu efsanesi. Yaratılış ve kıyamet mitini birlikte işleyen bir anlatı. Yaratıcılık ve yıkıcılığın nasıl birbirini doğurduğu, Victor Frankenstein'ın yarattığı canavarda ete kemiğe bürünüyor. 

Canavara hayat vermeyi başaran genç öğrenci, yarattığı şeyden dehşete düşerek onu terk eder. Yaratık ilk başta cennetteki Âdem gibi masumdur. İnsanları gözlemler, kitaplar okur, hayatı öğrenir. Ama insanlığa hep yabancı kalır. Dışlanmış bir ucube hayatı sürer. Sonunda yalnızlığı için yaratıcısına lanet eder ve ondan öç almayı aklına koyar.

Hikâye ilerledikçe takip eden ile takip edilen, yaratıcı ile yaratılan, insan ile canavar rolleri iç içe geçer. Bilimin ve insanın sınırlarına dair sorgulamamız hikâye bittikten sonra da devam eder.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak: 

Sayfa Sayısı: 309

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap: 

Sayfa Sayısı: 276

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe

Yayınevi: Notos

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Frankensteın

%25
indirim
52,00 TL
39,00 TL
ISBN / Barkod: 9786059851763
Yayınevi:: Notos Yayınları
Yazar: Mary Shelley
Stok Durumu:: Stokta var
Tedarik Süresi: Aynı Gün

Etiketler: Frankensteın, 9786059851763, Roman, 9786059851763, Notos Yayınları

Yukarı